Sociālās transformācijas bronzas laikmetā Daugavas lejtecē
Projekta identifikācijas nr.: lzp-2018/2-0127
Projekta izpildes termiņš: 2018. gada 1. decembris – 2020. gada 1. decembris
Projekta kopējais finansējums: EUR 200 000
Projekta zinātniskais vadītājs: Dr. habil. hist. Andrejs Vasks
Projekta mērķis ir skaidrot jaunu kultūras elementu parādīšanos, sociālekonomisko procesu izmaiņas un pirmās demogrāfiskās pārejas norises bronzas laikmetā Daugavas lejtecē un to ietekmi uz iedzīvotāju sadzīvi, dzīves kvalitāti un veselību.
Lai sasniegtu izvirzīto mērķi, plānots veikt sekojošus uzdevumus:
1) veikt apbedīšanas tradīciju izmaiņu arheoloģisko izvērtējumu un interpretāciju, izmantojot divu- Reznu un Ķivutkalna kapulauka apbedījumu datēšanu ar 14C metodi.
2) izvērtēt apbedīšanas vietās atspoguļoto sabiedrību demogrāfiju, uztura paradumus, populāciju struktūru, reproduktīvo tempu izmaiņas un veselību izmantojot stabilo izotopu (δ15 N) un (δ13 C) analīzes.
3) veikt apbedījumos atrastās keramikas petrogrāfisko izpēti, lai skaidrotu māla trauku izcelsmi un lipīdu analīzi, izmantošanu,
4) integrēt bioarheoloģiskos datus un arheoloģiskās liecības par apbedīšanas paražām, lai iegūtu pamatu jaunām interpretācijām par bronzas laikmeta sabiedrību kopumā,
5) projekta rezultātus prezentēt starptautiskajās un vietējās konferencēs, kā arī Latvijas plašsaziņas līdzekļos, Latvijas Nacionālajā Vēstures un Latvijas Dabas muzeja topošajās ekspozīcijās, sekmējot mūsdienīgu izpratni par Latvijas aizvēstures īpatnībām un vērtībām.
Projekta novitāti nosaka jaunā informācija un izpratne par bronzas laikmeta sabiedrību, īpaši par sieviešu lomu un kritiskā pieeja līdz šim dominējošajām androcentrisma perspektīvām pagātnes sabiedrību vērtējumos.
- Latvijas 20.–21. gs. vēsture
- Etnogrāfs, sabiedrība, māksla
- Lauksaimniecības aizsākumi un apkārtējā vide
- Vikingu laikmets Latvijā: starpdisciplināra izpēte
- Starp valsts iestāžu uzraudzību un neiejaukšanos
- Apbedīšanas tradīcijas ainavā
- Prasmju sinerģija un amatniecības konteksti
- Krāsvielas un krāsošana
- Maģija un māņticība
- Mezgli mālā
- Tradicionālā apģērba kontekstualizācija