Mezgli mālā: ko iespiedumi keramikā liecina par šķiedru izmantojumu senatnē

Projekta identifikācijas nr.: LU-BA-ZG-2024/1-0012
Projekta izpildes termiņš: 01.09.2024.–28.02.2026.
Projekta kopējais finansējums: EUR 68 961.00
Projekta zinātniskais vadītājs: Dr. archaeol. Valdis Bērziņš

Izmantojot stereomikroskopu un gaismēnu modelēšanas tehniku reflectance transformation imaging, tiks sīki dokumentēti un analizēti dekoratīvie mezglu un pinumu iespiedumi neolīta keramikā (apm. 3000. g. pr. Kr.) no četrām senvietām Rietumlatvijā. No šāda veida keramikas rotājumiem iegūstama ļoti nozīmīga informācija par tehnikām (mezglošana/pīšana/vīšana), kādas izmantotas, lai apstrādātu organiskos materiālus akmens laikmetā – par kuriem tiešas liecības iegūstamas tikai retos gadījumos.

Pēc veiktajiem novērojumiem raksturos izmantotos spiedogus, kāda veida šķiedras izmantotas to izgatavošanai, un kādas tehnikas pielietotas. Tas dos ieskatu šķiedru izmantošanā neolīta laika, tās sociālajā un saimnieciskajā nozīmē, norādot arī uz praktiskajām un konceptuālām sasaistēm starp keramikas darināšanu, šķiedru izmantojumu un citām ikdienas aktivitātēm šī reģiona akmens laikmeta kopienās.

Pētnieks mērķtiecīgi attīstīs arī savas spējas dokumentālo filmu veidošanā, lai uzrunātu plašu nespeciālistu auditoriju un veicinātu interesi par tehnoloģiju pētījumiem arheoloģijā. Saistībā ar šiem pētījumiem, tiks iesniegts EPP Sinerģijas granta pieteikums kopā ar līdzvadītājiem no Norvēģijas un Zviedrijas.