Krāsvielas un krāsošana: no tradīcijas uz rūpniecību

Projekta identifikācijas nr.: LU-BA-ZG-2024/1-0007

Projekta izpildes termiņš: 01.09.2024.–28.02.2026.

Projekta kopējais finansējums: EUR 68 961.00

Projekta zinātniskais vadītājs: Dr. hist. Anete Karlsone

Apģērba un tekstiliju vēsturē ļoti nozīmīgs notikums bija 19. gadsimta pasaules mēroga ķīmijas jaunatklājuma – sintētisko anilīna krāsu ieviešana ražošanā un plašā lietojumā, tomēr Latvijā šis process līdz šim nav detalizēti pētīts. Projektā, balstoties uz rakstīto avotu izpēti, krāsošanas eksperimentu un vēsturisko tekstiliju paraugu ķīmisko analīžu rezultātiem, tiks iegūtas jaunas zināšanas par apģērba vēsturi, kā arī par ķīmijas sasniegumu nonākšanu sabiedrības lietojumā Latvijas teritorijā 19. gadsimtā, atspoguļojot Eiropai kopīgus procesus. Projekta īstenošana sniegs pienesumu kopējai apģērba vēstures izpētei, kas ļaus labāk izprast sabiedrībā notiekošos procesus kā senatnē, tā mūsdienās. Apģērbs un tā izgatavošanai, tai skaitā krāsu iegūšanai, lietotās tehnoloģijas atspoguļo dažādos laika periodos sabiedrībā pastāvošo vērtību sistēmu, domāšanas veidu, atvērtumu novitātēm vai, gluži pretēji, uzskatu konservatīvismu un sniedz liecības par informācijas plūsmu virzieniem.

Starpnozaru projekta mērķis, kurā apvienota humanitāro un mākslas zinātņu nozare ar dabaszinātņu pētniecības metodēm, ir veicināt sabiedrības izpratni par informācijas plūsmu un tehnoloģiju nomaiņas procesiem tekstiliju un citu materiālu krāsošanā Latvijā 19. gadsimtā, sniedzot jaunas zināšanas par tradicionālo kultūras mantojumu un rūpniecības vēsturi.

Projektā veikto pētījumu rezultāti tiks publiskoti gan ar starptautiski pieejamām zinātniskām publikācijām (konferences tēzes, referāti, zinātnisks raksts), gan sagatavojot monogrāfiju, kā arī organizējot krāsošanas meistardarbnīcas.