4. aprīlī "Junior Achievement Latvia" organizētās Ēnu dienas ietvaros skolēni ēnoja Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes (LU HZF) Latvijas vēstures institūta Arheoloģisko un Etnogrāfisko materiālu krātuvju un Dendrohronoloģijas laboratorijas darbiniekus.

Skolēni Rūta Saukuma no Ogres Valsts ģimnāzijas 10. klases, Elīza Āboliņa no Rīgas Valsts vācu ģimnāzijas 9. klases, Sanija Strauja no Smiltenes vidusskolas 10. klases un un Olivers Barkāns no Rīgas 49. vidusskolas 9. klases piedalījās Ēnu dienā un iepazinās ar LU HZF Latvijas vēstures institūta Arheoloģisko materiālu krātuves vadītājas profesiju. Uz Arheoloģisko materiālu krātuves (vadītāja Silvija Tilko, krājuma glabātāja Enija Zaķe) materiālu bāzes tiek izstrādātas nozīmīgas publikācijas Latvijas un ārzemju izdevumiem, sagatavoti referāti vietējas nozīmes un starptautiskām konferencēm, tiek izstrādāti kursa, bakalaura, maģistra un promocijas darbi. Latvijas vēstures institūta Arheoloģisko materiālu krātuve ir zinātniski pētnieciska iestāde, lai tajā strādātu ir nepieciešama augstākā izglītība. Skolēni bija ieinteresēti arheoloģiskā materiāla izpētē un digitalizācijā, kā arī izziņas literatūrā par arheoloģisko pieminekļu pētniecību. Ēnu dienas dalībnieki piedalījās spēlē par Latvijas arheoloģiskajiem pieminekļiem, kā arī speciāli skolēniem sagatavotā viktorīnā.

LU HZF Latvijas vēstures institūta Etnogrāfisko materiālu krātuvē (vadītāja Ilze Boldāne-Zeļenka, krājuma glabātāja Ilze Ulmane) un Dendrohronoloģijas laboratorijā (vadītājs Māris Zunde) viesojās skolēni no Babītes vidusskolas, Madonas pilsētas vidusskolas, Pļaviņu vidusskolas, Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas, Rīgas Valsts vācu ģimnāzijas, Rīgas Ziemeļvalstu ģimnāzijas, Salaspils 1. vidusskolas un Siguldas Valsts ģimnāzijas. Skolēni iepazinās ar etnogrāfijas vēsturi Latvijā, uzzināja, kādu informāciju par dzimtas vēsturi var sniegt etnogrāfiskie materiāli un iejutās Etnogrāfiskās krātuves darbinieku lomās. Vizīte Dendrohronoloģijas laboratorijā sniedza ieskatu vēsturisko konstrukciju koka būvelementu dendrohronoloģiskajā datēšanā, iepazīstoties arī ar konkrētu koksnes paraugu datēšanas piemēriem.

Dalīties