Tradicionālā apģērba kontekstualizācija: pārvērtējot Rīgas un Latgales saistību

Projekta nr.: LU-BA-PG-2024/1-0023
Īstenošanas periods: 01.09.2024.–31.08.2025.
Projekta budžets: EUR 61380.00
Projektu finansē: “Latvijas Universitātes iekšējā un ārējā konsolidācija” Nr. 5.2.1.1.i.0/2/24/I/CFLA/007
Projekta vadītāja: Dr. art. Ieva Pīgozne
 

Pētījums piedāvā jaunu skatījumu uz tradicionālo apģērbu un tā kontekstu kā vērtīgu avotu starpdisciplinārai sociālās vēstures izpētei vāji dokumentētās kopienās. Balstoties uz padziļinātu un kritisku avotu un literatūras analīzi, šis starpdisciplinārais projekts apvieno apģērba vēstures, etnoloģijas, mikrovēstures un vēsturiskās antropoloģijas pieejas un metodes, lai kontekstualizētu tradicionālo apģērbu.

Projektā tiks pētīts, kāds bija tradicionālais apģērbs Rīgā, kamēr tas tika valkāts līdz 1840. gadiem, kāds bija tā konteksts, un kā tā ietekme ar laika nobīdi nonāca līdz Latgalei – tālākajam Latvijas lauku reģionam. Lai izveidotu pētniecības projekta pieteikumu, kas izzinās vietējo vīriešu, sieviešu, ceļojošo tirgotāju un koku pludinātāju lomu jauninājumu ienākšanā apģērbā no Rīgas uz lauku apvidiem, vispirms jāpārliecinās par to, kāds bija tradicionālais apģērbs Rīgā dzīvojošajiem nabadzīgajiem iedzīvotājiem: latviešiem, vāciešiem, krieviem un ebrejiem. Tāpēc šajā projektā tiks pētīts dažādu etnisko grupu tradicionālais apģērbs Rīgā un tā saistība ar apģērbu Latgalē.

Pētījums tiks īstenots Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūtā. Projektā tiks pētīti avoti no Latvijas Nacionālā vēstures muzeja, Rīgas Vēstures un kuģniecības muzeja, Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja, LU Akadēmiskās bibliotēkas, LU LVI Etnogrāfisko materiālu krātuves un citu atmiņas institūciju krājuma.

Atslēgas vārdi: Tradicionālais apģērbs, konteksts, sociālā vēsture, Rīga, 18. gadsimts, 19. gadsimts